top of page
Upravljanje otpadom i zaštita životne sredine

 

 

  • Upravljanje otpadom po sistemu “Vaš otpad naša briga” 

 

Ukoliko niste do sada angažovali lice odgovorno za upravljanje otpadom, mi Vam pružamo mogućnost da po ceni višestruko manjoj od cene angažovanja zaposlenog na radnom mestu lica odgovornog za upravljanje otpadom, zadovoljite sve zahteve zakonske regulative iz oblasti zaštite životne sredine.

 

Na koji način?

Preuzimanjem odgovornosti u oblasti upravljanja otpadom.

 

Šta to znači?

Sklapanjem ugovora sa našom firmom, otpad koji se generiše delatnošću vaše firme postaje naša briga. Obaveze kao što su identifikovanje svih vrsta otpada, njegovo obeležavanje, ispitivanje i klasifikovanje, pronalaženje rešenja za njegovo zbrinjavanje, vođenje dnevnih evidencija, godišnje izveštavanje, organizovanje privremenog skladišnog prostora, izrada plana upravljanja otpadom, izrada procedura i uputstava za upravljanje otpadom i ostale neophodne dokumentacije (dokument o kretanju otpada, najava ministarstvu...), obuke zaposlenih, rad sa inspekcijom ukoliko se ukaže potreba, kao i sve druge obaveze koje su rezultat generisanja otpada, postaju naša odgovornost i naša briga. 

  

Još jedna od prednosti angažovanja naše firme jeste što istovremeno dobijate mogućnost maksimalne posvećenosti svih zaposlenih svom poslu i svom radnom mestu. Upravljanje otpadom zahteva stalnu prisutnost na tržištu, kontinualnu saradnju sa operaterima, poznavanje njihove ozbiljnosti, kao i njihove agilnosti da do Vas dođu kad god Vam je to potrebno.

 

Tražeći adekvatnog operatera u moru dozvola, izgubićete vreme, a vreme je novac. Štedeći Vaše vreme i vaš novac naša firma će u skladu sa Vašim potrebama i zahtevima angažovati ovlašćene operatere sa dozvolama izdatim od nadležnog Ministarstva.

 

Određene vrste otpada (tzv. sekundarne sirovine) imaju tržišnu vrednost, dok za druge vrste otpada važi pravilo “zagađivač” plaća. U tom smislu, stalna prisutnost Agencije DABBeco na tržištu upravljanja otpadom omogućava joj da za svoje klijente ostvari najpovoljnije uslove kod ovlašćenih operatera, bilo da je u pitanju prodaja sekundarnih sirovina bilo da je tretman drugih vrsta otpada.   

 

Ukoliko želite da izbegnete kazne u vrednosti od 500.000,00 do 3.000.000,00 dinara za pravno lice, odnosno od 25.000,00 do 200.000,00 dinara za odgovorno lice zbog nepoštovanja zakona iz oblasti zaštite životne sredine nastalog usled nedostatka vremena, nedovoljne angažovanosti i obučenosti, usluge naše firme su pravo rešenje za Vas.

 

Bez obzira na to što zakon propisuje kazne, njegovo poštovanje je naša obaveza prema budućim naraštajima, planeti Zemlji i nama samima. 

Takođe, poštovanje zakonske regulative je osnova za implementaciju standarda ISO 14001, kao i za dobijanje raznih drugih sertifikata (npr. zeleni ključ) koji ukazuju na društveno odgovorno upravljanje firmom, kao i na širenje ekološke svesti kako među zaposlenima, tako i među klijentima. 

 

Ostvarivanjem zajedničke saradnje DABBeco će postati Vaš pouzdan partner koji će za Vas i u Vaše ime voditi brigu o zaštiti životne sredine, poboljšavajući imidž Vaše firme, kao društveno odgovorne, ekološki orijentisane, oslobađajući vreme zaposlenih radi povećanja produktivnosti osnovnog biznisa Vaše firme.

 

  • Izrada (kao i ažuriranje već postojećeg) Plana upravljanja otpadom i njegova implementacija 

 

U skladu sa članom 26. Zakona o upravljanju otpadom (“Sl. glasnik RS“, br. 36/09 i 88/10) proizvođač otpada je dužan da sačini Plan upravljanja otpadom i organizuje njegovo sprovođenje, ukoliko godišnje proizvodi više od 100 tona neopasnog otpada, odnosno više od 200 kilograma opasnog otpada.

Takođe, Plan upravljanja otpadom je neophodan za postrojenja za koje se izdaje integrisana dozvola (član 15. Zakona o upravljanju otpadom, “Sl. glasnik RS“, br. 36/09 i 88/10), kao i za postrojenja koja se bave upravljanjem otpadom (član 16. Zakona o upravljanju otpadom, “Sl. glasnik RS“, br. 36/09 i 88/10).

Bez obzira na to šta zakon propisuje, Plan upravljanja otpadom predstavlja dobru osnovu za implementaciju standarda ISO 14001, kao i za dobijanje raznih drugih sertifikata (npr. zeleni ključ) koji ukazuju na društveno odgvorno upravljanje firmom, kao i na širenje ekološke svesti među zaposlenima. 

 

  • Izrada izveštaja o ispitivanju otpada 

 

U skladu sa članovima 8. i 23. Zakona o upravljanju otpadom (“Sl. glasnik RS“, br. 36/09 i 88/10) neophodno je izvršiti klasifikaciju otpada. Klasifikacija otpada se vrši na osnovu Pravilnika o kategorijama, ispitivanju i klasifikaciji otapda (“Sl. glasnik RS“, br. 56/10). U skladu sa dogovorom DABBeco može u Vaše ime angažovati ovlašćenog operatera radi ispitivanja Vašeg otpada.

 

  • Obuka zaposlenih 

 

Zakon o upravljanju otpadom propisuje stalne obuke odgovornih lica i neposrednih izvršilaca za poslove upravljanja otpadom. Obukama koje pruža naša firma, nećete samo ispoštovati zakonske obaveze, već ćete biti uvek korak ispred svih, poštujući principe održivog razvoja. Kroz obuke ćemo Vas pripremiti za efikasan sistem zaštite životne sredine, koji mora biti ravnopravan sa drugim poslovnim funkciajama, kao i za izmene koje tek predstoje, a koje su posledica procesa pridruživanja Srbije Evropskoj uniji. Edukacija zaposlenih ne služi samo za upoznavanje sa zakonskom regulativom, već i za bezbedno rukovanje sa otpadom, a naročito sa opasnim otpadom, prilikom skladištenja, utovara, istovara, tranporta i tretmana.

 

  • Usluga savetnika za bezbednost u transportu opasnog tereta 

 

Ukoliko je Vaša firma učesnik u transportu opasnog tereta i predstavlja pošiljaoca, prevoznika, primaoca, utovarača, pakera, punioca, korisnika kontejner cisterni ili prenosive cisterne, organizator trasnporta ili davalac usluge pretovara pri promeni vida saobraćaja u transportu opasnog tereta, neophodno je da imate angažovanog, barem jednog Savetnika za bezbednost u transportu opasnog tereta koji poseduje sertifikat o stručnoj osposobljenosti za obavljanje poslova Savetnika. Njegov zadatak je da utvrdi najbezbedniji način za punjenje, pakovanje, utovar, transprt, pretovar i istovar opasnog tereta.

Opasan teret je materija, predmet ili otpad koji je prema Evropskom sporazumu o međunarodnom drumskom transport opasnog terera (ADR) razvrstan u opasan teret. Drugim rečima, ukoliko se Vaša firma bavi transportom, utovarom, istovarom, pretovarom, pakovanjem ili punjenjem hemikalija, boja i lakova, goriva, opasnog otpada i drugih opasnih materija dužni ste da angažujete Savetnika za bezbednost u transortu opasnog tererta.

 

Angažovanjem Savetnika za bezbednost u transportu opasnog tereta ne samo da ćete ispuniti zakonsku obavezu, već ćete smanjiti mogućnost rizika i opasnosti koji se mogu destiti usled neadekvatnog i nestručnosg rukovanja sa opasnim teretom.

 

Obaveze Savetnika za bezbednost u transportu opasnog tereta

  • prati primenu propisa koji se odnose na transport opasnog tereta

  • kontroliše i nadgleda način na koji učesnici u transportu opasnog tereta postupaju sa opasnim teretom,a u skladu sa obavezama utvrđenim ADR-om, zakonom i drugim propisima;

  • obaveštava odgovorna lica rukovodstva učesnika u transportu opasnog tereta o obavezama koje su utvrđene propisima o transportu opasnog tereta i o načinu njihovog izvršavanja;

  • obučava zaposlene koji rukuju opasnim teretom, u skladu s propisima ADR/RID-a i Zakona o transportu opasnog tereta

  • Izrađuje godišnji izveštaj za rukovodstvo preduzeća ili eventualno za organe vlasti o aktivnostima preduzeća u vezi sa transportom opasnog tereta. Godišnji izveštaji se moraju čuvati pet godina i na zahtev se dostavljaju ovlaštenim državnim organima.

  • Prati postupanje preduzeća tokom nabavke transportnih sredstava, uvažavajući posebne zahteve koji važe za transport opasnog tereta;

  • Sprovodi odgovarajuće hitne mere u slučaju bilo kakve nezgode ili vanrednog događaja koji može negativno da utiče na bezbednost transporta, utovara ili istovara opasnog tereta;

  • Sprovodi istragu, a po potrebi ispostavlja izveštaje o nezgodama i udesima ili teškim prestupima koji su bili utvrđeni za vreme transporta, za vreme utovara ili istovara opasnog tereta;

  • Uvodi odgovarajuće mere za sprečavanje ponavljanja nezgoda, vanrednih događaja ili nepoštovanja propisa;

  • Utvrđuje da li zaposleni, kao i osoblje koje transportuje opasan teret, utovara ili istovara, raspolaže sa detaljnim objašnjenjima i uputstvima za rad;

  • Uvodi mere za povećanje svesti o rizicima u transportu, utovaru i istovaru opasnog tereta;

  • Uvodi kontrolne postupke sa ciljem da se obezbedi potrebna dokumentacija i oprema u transportnim sredstvima koja su predviđena za dati transport;

  • Uvodi kontrolne postupke sa ciljem obezbeđenja poštovanja propisa koji važe za utovar i istovar opasnog tereta;

  • Sarađuje sa nadležnom inspekcijom za transport opasnog tereta.

 

Angažovanjem Savetnika za bezbednost u transportu opasnog tereta u mogućnosti ste da uštedite na troškovima prevoza, da u kratkom roku obezbedite potrebnu transportnu dokumentaciju, kao i da utičete na to da se rizici koji nastaju pri radu sa opasnim teretom svedu na minimum.

 

  • Posredovanje u upravljanju otpadom  

 

Naša firma će u Vaše ime na najbrži i najekonomičniji način zbrinuti Vaš otpad. Od određivanja indeksnog broja otpada, njegovog ispitivanja od strane ovlašćenih laboratorija, najave transporta ministarstvu do pronalaženja operatera za sakupljanje i transport i njegovo trajno zbrinjavanje. 

Određene vrste otpada (tzv. sekundarne sirovine) imaju tržišnu vrednost, dok za druge vrste otpada važi pravilo “zagađivač” plaća. U tom smislu, stalna prisutnost Agencije DABBeco na tržištu upravljanja otpadom omogućava joj da za svoje klijente ostvari najpovoljnije uslove kod ovlašćenih operatera, bilo da je u pitanju prodaja sekundarnih sirovina bilo da je tretman drugih vrsta otpada.   

 

 

  • Priprema i izarada dokumentacije za pribavljanje dozvole za upravljanje opasnim i neopasnim otpadom (sakupljanje, transport, skladištenje i tretman opasnog i neopasnog otpada) 

 

Izrađujemo i pripremo dokumentaciju za pribavljanje dozvola za sakupljanje, transport, tretman i skladištenje opasnog i neopasnog otpada, kao i dokumnetaciju za prekogranično kretanje otpada.

 

  • Izveštavanje Agenciji za zaštitu životne sredine 

 

U skaldu sa članom 75. Zakona o upravljanju otpadom, “Sl. glasnik RS“, br. 36/09 i 88/10) pravna lica, odnosno preduzetnici koji učestvuju u prometu otpada dužni su da Agenciji dostavljaju podatke o vrsti i količini otpada, uključujući i sekundarne sirovine koje su stavljene u promet, na propisan način. Proizvođač i vlasnik otpada dužni su da čuvaju najmanje pet godina osnovna dokumenta i podatke iz izveštaja. Ovi izveštaji se dostavljaju najkasnije do 31. marta tekuće godine, za prethodnu. 

Angažovanjem naše firme za uslugu godišnjeg izveštavanja izbeći ćete mogućnost da se ime Vaše firme nađe na sajtu Agencije kao “preduzeće koje nije dostavilo izveštaje”, kao i moguće prekršajne prijave koje Vam može dostaviti Agencija, kao što je to uradila 2014. godine protiv 5800 pravnih lica koja nisu dostavila izveštaje.

Takođe, ukoliko uvozite ili stavljate dalje u promet posebne tokove otpada (električna i elektronska oprema, sva mineralna i sintetička ulja i maziva, vozila, gume, otpadi koji sadrže azbest, baterije i akumulatori) neophodno je da dostavite godišnji izveštaj Agenciji do 31. marta tekuće godine, za prethodnu. 

 

  • Izrada studije o proceni uticaja na životnu sredinu 

 

Procena uticaja projekta na životnu sredinu jeste preventivna mera zaštite životne sredine zasnovana na: izradi studije, sprovođenju konsultacija uz učešće javnosti, analizi alternativnih rešenja, utvrđivanju i predlaganju mera kojima se štetni uticaji mogu sprečiti, smanjiti ili otkloniti. Cilj ove procene je da se prikupe podaci i predvide štetni uticaji određenih projekata na život i zdravlje ljudi, floru i faunu, zemljište, vodu, vazduh, klimu i pejzaž, materijalna i kulturna dobra i uzajamno delovanje ovih činilaca, kao i utvrde i predlože mere kojima se štetni uticaji mogu sprečiti, smanjiti ili otkloniti imajući u vidu izvodljivost tih projekata.

Predmet procene uticaja su projekti koji se planiraju i izvode, promene tehnologije, rekonstrukcije, proširenje kapaciteta, prestanak rada i uklanjanje projekata koji mogu imati značajan uticaj na životnu sredinu. Pored ovih, predmet procene uticaja su i projekti koji su realizovani bez izrade studije o proceni uticaja, a nemaju odobrenje za izgradnju ili upotrebu (procena uticaja zatečenog stanja na životnu sredinu).

U skaldu sa članom 5. Zakona oproceni uticaja na životnu sredinu 'Sl. Glasnik RS, br. 135/04') Nosilac projekta ne može pristupiti izvođenju projekta bez sprovedenog postupka procene uticaja i saglasnosti nadležnog organa na studiju o proceni uticaja.

 

bottom of page